Dambıllar ve Ağırlık Plakaları

Dambıllar ve Ağırlık Plakaları

Cosfer 5 Kg Demir Dambıl
Cosfer 4 Kg Demir Dambıl
Cosfer 3 Kg Demir Dambıl
Cosfer 2 Kg Demir Dambıl
Cosfer 1,5 Kg Demir Dambıl
Cosfer 1 Kg Demir Dambıl
Cosfer  Demir Dambıl  0,5 Kg
1 den 7 e 7 (1 sayfa) ürün gösteriliyor

Ne Çeşit Dambıllar Tercih Edilmeli?

Kullanışlı dambıl setlerini tercih etmek, daha sağlıklı bir antrenman yapmak ve sakatlıkların önüne geçmek adına atılacak ilk adımdır. Aynı zamanda aldığınız dambılların kalitesine dikkat etmelisiniz.Kalitesiz dambıllar gerek sağlığınız için gerekse de çabuk yıpranacağı için kullanışsızdır. Dambıl modelleri tekli olarak ve ağırlık ekleme modellerinden oluşmaktadır. Ekleme modeller tümleşik olduğu için ağırlığı artırma ya da düşürme şansınız olur fakat ağırlık eklenen modellerde böyle bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden  ağırlık eklenen dambıllar daha kullanışlıdır. Bu ürünler sayesinde, çalıştığınız dambılların ağırlığını setlere göre ayarlayabilirsiniz. Diğer önemli konu, dambıl barının ideal uzunlukta olması, yani ergonomik olarak tasarlanmasıdır. Şayet, bar gereğinden fazla uzunsa hem sizin hareket alanınızı kısıtlar hem de sakatlanma riski doğurur. Ayrıca kullandığınız dambılın malzemesi plastik olursa hem dayanıksız olur hem de hafif bir malzeme olduğu için hacmi geniş olur ve fazla yer kaplar. Metal dambıllar ise demir malzemesi daha ağır olduğu için az yer kaplayacaktır. Zira, demir kullanılan ürünlerin hacimsel ağırlığı daha fazladır. Ağırlığı artan malzemelerin hacimsel boyutu giderek küçülür. Kaldı ki metal dambıllarda alüminyum ya da krom kaplama olması sağlık açısından önem taşır.


Ne Çeşit Ağırlık Plakaları Alınmalı?

Alınacak ağırlık plakaları, olimpik bar, z bar, dambıl tarzı ürünlerde kullanılabilir. Farklı barlar için kullanılacak ağırlık plakaları değişkenlik gösterebilir. Olimpik barda ya da z barda hacimsel olarak daha büyük ağırlık plakaları kullanılırken dambıla takılacak plakalar hacimsel olarak daha küçük olmalıdır. Dambıl barları şekil itibariyle en kısa olan barlar arasında olduğu için dengeyi sağlamak küçük plakalarla mümkündür. Ağırlık plakaları genellikle dairesel formda tasarlanmıştır. Sadece barlarda kullanmak için tasarlanan kapalı plakalar dışında çok amaçlı plakalar da mevcuttur. Çok amaçlı plakaların kenarlarında tutma boşlukları bulunmaktadır. Bu tip ağırlık plakaları hem barlarda hem de diğer egzersizlerde kettlebell yerine kullanılabilir. İster bu plakaları dambıl, kettlebell yerine kullanıp karın bölgesi, omuz bölgesi, trapez bölgesi gibi farklı kasları çalıştırabilir isterseniz de plakayı zincirle vücudunuza bağlayabilirsiniz. Ağırlık kemeriyle vücudunuza bağladığınız plaka sayesinde daha verimli çalışma imkânınız olur. Böylece, vücut ağırlığı ile yapılan dips, barfiks gibi egzersizlerde daha çok ilerleme kaydedebilirsiniz.

Dambıl, Ağırlık Plakası Alımında Hangi Markalar Seçilmeli?

Piyasada bulunan belli başlı markaların tercih edilen ürünlerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Zaten piyasada dambıl yapan tüm markalar, aynı zamanda ağırlık plakası da üretirler. O yüzden, bu ürünleri alırken set halinde almanız, sizin avantajınıza olur. Bilinen markalar demirde krom, alüminyum gibi kaliteli kaplamalar kullanırlar ve hacimsel olarak daha küçük yapıda plakalar üretirler. Ağırlıkları set olarak alıyorsanız, plakaların yanında verilen sıkıştırma mekanizmalarını mutlaka deneyin.


Dambıl, Ağırlık Plakası Tercihinde Hangi Malzeme Alınmalı?

Piyasada çelik, krom, dökme demir ile üretilen pek çok ürün bulunmaktadır. Çelik, krom ile üretilen ürünler öncelikli tercihiniz olursa, bunlar daha uzun süreli bir kullanım vaat ederler. Ancak dökme demirle üretilen ürünler de oldukça dayanıklıdır. Dökme demirin üzerinde demir kaplama bulunurken, alaşımlı demirin üzerinde krom veya alüminyum kaplama bulunmaktadır. Tüm bunlardan hareketle, marka kriterinden sonra malzeme kriterine bakmanız sizin açınızdan daha yararlı olacaktır.


Dambıllar ve Ağırlık Plakaları Uygun Fiyata Nasıl Alınır?

Çelik veya krom yerine dökme demirle üretilen malzemelerin fiyatları daha uygundur. Malzeme ve marka skalası, ürün fiyatlarını değişken kılan bir durum ortaya koyar. Ancak ürünleri tek tek almak yerine set halinde alırsanız, daha uygun fiyatlı barlara ve plakalara sahip olursunuz. Ayrıca evde amatör olarak çalışıyorsanız, profesyonel ürünleri tercih etmenize gerek yok. Böylece, bütçenize daha uygun bir seçim yapma imkânı bulursunuz ve ağırlık ürünlerini takip ederek indirimleri yakalayabilirsiniz.